hero

Metodinė medžiaga pagal dalykus

Nuotrauka
Raktažodžiai
atomas, dalelės, antimaterija, detektorius
Failai parsisiuntimui:
antimaterija_1.pdf antimaterija_1.pptx antimaterija-skaidriu-komentarai_1.pptx atomo-sandaros-ir-elementariuju-daleliu-tyrimo-istorija.pdf atomo-sandaros-ir-elementariuju-daleliu-tyrimo-istorija.pptx daleliu-fizikos-praktinis-taikymas_1.pdf daleliu-fizikos-praktinis-taikymas_1.pptx kaip-pasigaminti-daleliu-detektoriu_1.docx kaip-pasigaminti-daleliu-detektoriu_1.pdf komiksas-daleliu-pasaulis.pdf

Metodinė medžiaga fizikos dalyko pamokoms apie elementariąsias daleles

Išplėsti Suskleisti

Medžiaga parengta įgyvendinant ESF projektą „Pedagogų kvalifikacijos tobulinimo ir perkvalifikavimo sistemos plėtra (III etapas)“ (Nr. VP1-2.2-ŠMM -02-V-01-010) 2015 m. stažuotėje CERN dalyvavusių fizikos mokytojų. Medžiaga peržiūrėta ir rekomenduojama Nacionalinės švietimo agentūros fizikos dalyko specialisto(-ų). 

Medžiagą sudaro:  

  • Atomo sandaros ir elementariųjų dalelių tyrimo istorija. Skaidrėse pateikta informacijos apie pagrindinius elementariųjų dalelių tyrimų atradimus nuo pat pirminės idėjos ir mokslininkus, kurie juos padarė. Skaidres parengė Aida Griškienė, Vilniaus Žirmūnų gimnazijos fizikos mokytoja metodininkė. 

  • Komiksas „Dalelių pasaulis“. Komikse populiariai aiškinama apie elementariąsias daleles ir jų sąveiką, kas yra CERN, kokius klausimus nagrinėja elementariąsias daleles tiriantys fizikai, kaip veikia greitintuvai ir detektoriai. Komikse pateikta informacija gali būti suprantama jaunesniems, 5–8 klasių mokiniams, tačiau įdomi ir vyresnio amžiaus mokiniams. Komiksą pagal Brian Sothworth, Jordi Boixader, „El Mundo de las Particulas“ parengė Žagarės gimnazijos ir Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos fizikos mokytoja metodininkė Asta Radžvilienė. 

  • Antimateriją. Skaidrėse pateikiama informacijos apie elementariasias daleles, kurios sudaro medžiagą, ir antidaleles, kurios sudaro antimedžiagą, jų savybes ir sąveiką. Skaidrių pastabų laukelyje pateikta papildoma skaidrėms paaiškinti skirta informacija. Medžiaga parengė Alina Makovska, Vilniaus r. Buivydžių vidurinės mokyklos fizikos mokytoja. 

  • Kaip pasigaminti dalelių detektorių. Medžiagoje pateikiamas paaiškinimas, kaip panaudojant lengvai prieinamas priemones su mokiniais pagaminti dalelių detektorių (debesinę arba Vilsono kamerą) ir stebėti kosminius spindulius. Medžiagą parengė Živilė Nižauskaitė, Vilniaus Valdorfo mokyklos fizikos mokytoja. 

  • Dalelių fizikos praktinis taikymas. Skaidrėse pateikiama informacija apie elementariųjų dalelių fizikos atradimų taikymą pramonėje, medicinoje ir buityje. Medžiagą parengė Saulė Paulikienė, Kretingos rajono Vydmantų gimnazijos ir Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokyklos fizikos mokytoja. 

Papildoma informacija

Autorius:
Nurodyta aprašyme
Ugdymo programos pavadinimas:
Pagrindinio ugdymo programa
Vidurinio ugdymo programa
Dalykų grupės pavadinimas:
Matematinis, gamtamokslinis ir technologinis ugdymas
Dalyko pavadinimas:
Fizika
Klasė (klasės):
5 klasė
6 klasė
7 klasė
8 klasė
9 (I gimnazijos) klasė
10 (II gimnazijos) klasė
III gimnazijos klasė
IV gimnazijos klasė
Klasių koncentrai:
5–6 klasių koncentras
7–8 klasių koncentras
9–10 (I–II gimnazijos) klasių koncentras
III–IV gimnazijos klasių koncentras
Tinkamumas specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių mokinių ugdymui:
Ne
Kalba:
lietuvių
Bendrojo ugdymo kompetencijos:
Komunikavimo kompetencija
Pažinimo kompetencija
Kūrybiškumo kompetencija
Sukūrimo metai:
2024

Atsiliepimai

Rašyti atsiliepimą gali tik prisijungę vartotojai. Norėdami prisijungti, paspauskite .

Netinkami, pažeidžiantys įstatymus skaitytojų atsiliepimai bus šalinami. Už atsiliepimus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę asmenys.